Złote Lwiątka 2018

Z radością informujemy że po raz trzeci z rzędu Nasze Koło zostało uhonorowane nagrodą, w organizowanym przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej plebiscycie „Złote Lwiątka”. Nagroda została wywalczona w kategorii „Projekt Rozwijający Studentów”, za zorganizowane w maju „21. Laboratorium Wyjazdowe”. Główną koordynatorką wydarzenia była Natalia Wojciechowska.

Laboratorium Wyjazdowe, organizowane jest co roku nieprzerwanie od 21 lat. Jest to kilkudniowy wyjazd naukowy, w ramach którego członkowie koła oraz inni wyróżniający się studenci odwiedzają firmy, obiekty i instytucje ściśle związane z tematyką elektryki i energetyki w całej Europie. Biorące w wydarzeniu udział osoby mają w ten sposób możliwość zdobycia doświadczenia, w oparciu o wiedzę pozyskaną na uczelni.

„Złote Lwiątka”, które zostały wręczone 8 grudnia br. na dorocznej Gali Aktywności Studenckiej organizowanej przez Samorząd Studentów PG, są nagrodą przyznawaną w dziewięciu kategoriach na podstawie głosowania całej społeczności studenckiej Politechniki Gdańskiej oraz jury. Plebiscyt ten ma na celu nagradzanie aktywnych studentów, organizacje studenckie i koła naukowe za ich osiągnięcia oraz działalność.


Spotkanie świąteczno-noworoczne Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk

Grudzień to czas na spotkań wigilijnych w gronie najbliższych oraz podsumowań mijającego roku. Nie inaczej jest w przypadku Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej.

W dniu 6 grudnia br. w budynku Domu Technika w Gdańsku miało miejsce spotkanie świąteczno-noworoczne Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk. Udział w wydarzeniu wzięło niemal 100 uczestników w tym zaproszeni goście na czele z Członkami Honorowymi SEP. Spotkanie się w tak licznym gronie było idealną okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla członków SEP OG.

W czasie spotkania przyznano tytuł „SEP-owca Roku 2018” za całokształt działalności społecznej Przemysławowi Minkowskiemu, członkowi SK SEP PG. Wydarzenie to, było także możliwością do złożenia podziękowań wszystkim członkom komitetu organizacyjnego odpowiedzialnego za realizację tegorocznej Pomorskiej Gali Energetyki, zorganizowanej z okazji uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tego dnia wręczono również listy gratulacyjne – otrzymali je członkowie zespołu, który we wrześniu br. roku zajął I miejsce w Europie w konkursie International Management Cup 2018, zorganizowanym przez EUREL.

Wręczenie podziękowań Komitetowi organizacyjnemu Pomorskiej Gali Energetyki. Od prawej : Stanisław Wojtas – Prezes
SEP O. Gdańsk, Wojciech Gaweł, Kamil Żeromski, Julia Solecka, Grzegorz Kuczkowski, Przemysław Minkowski, Marek
Behnke – pracownik biura Oddziału

 

Ponadto trójka z Członków SK SEP PG została wyróżniona stypendium oddziałowym przez Prezesa Stanisława Wojtasa: Wojciech Gaweł, Marcin Podlewski oraz Julia Solecka za szczególny wkład w działalność Stowarzyszenia.

Szlachetna Paczka

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Studenckie Koło SEP Politechniki Gdańskiej postanowiło zorganizować akcję charytatywną, żeby włączyć się w pomoc bliźniemu w tym szczególnym czasie. Za inicjatywą Agaty Melchert zorganizowano wydarzenie “SK SEP PG i Przyjaciele dla Szlachetnej Paczki”, w której członkowie naszego Koła oraz sympatycy mogli przynosić produkty pierwszej potrzeby na rzecz wybranej przez nas rodziny.

Podsumowując akcję:

  • W tworzenie Szlachetnej Paczki włączyło się 59 osób.
  • Łączna wartość zakupionych produktów wyniosła 3465zł
  • Zakupiono 1,5 t węgla, 1 kołdrę, 3 ciepłe koce, 2 zestawy pościeli, 7 ręczników, 3 krzesła, 2 pary butów, 2 kurtki zimowe i wiele innych drobiazgów.
  • Podczas dyżurów dodatkowo zebrano łącznie 116 artykułów żywnościowych oraz 34 artykuły higieniczne.
  • Na organizację i realizację akcji poświęcono 5 tygodni.
  • Radość wszystkich uczestników – bezcenna.

Wszystkie rzeczy zostały osobiście zapakowane przez członków SK SEP PG i dostarczone do centrali Szlachetnej Paczki w Starogardzie Gdańskim. Mimo po raz pierwszy organizowanej przez nas akcji charytatywnej skala sukcesu jest ogromna.


Na zdjęciu po prawej Kamil Bladowski członek SK SEP PG przekazujący Szlachetną Paczkę do centrali

XX ODME Szczecin

W dniach 22-25 listopada 2018 r. w Szczecinie odbyły się XX Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka. W wydarzeniu wzięła udział siedmioosobowa delegacja ze Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej. Podczas konferencji, studenci uczestniczyli między innymi w spotkaniu z Prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich dr inż. Piotrem Szymczakiem oraz w panelu dyskusyjnym na temat energii konwencjonalnej i odnawialnej, a także wykładach o elektromobilności i energii wiatrowej. W czasie ODME jak zawsze odbyła się również Liga Elektryka, zaś zwieńczeniem konferencji był uroczysty bankiet.

W trakcie czterodniowego wydarzenia miało również miejsce posiedzenie Studenckiej Rady SEP, będącej przedstawicielem młodzieży akademickiej zrzeszonej w SEP. W trakcie SRK odbyło się głosowanie w sprawie wyboru Zarządu SRK. Z radością możemy poinformować że kol. Julia Solecka z Oddziału Gdańsk SEP została Sekretarzem SR na najbliższą kadencję. Na Przewodniczącego SR został wybrany Jakub Głuchowski z Oddziału Poznańskiego, a na Wiceprzewodniczącego Maciej Burnus z Oddziału Krakowskiego.

Kurs 1kV – jesień 2018

Już 6 listopada ruszają zapisy na Kurs na Uprawnienia 1 kV edycja jesienna 2018!

KONIECZNE DOKUMENTY
Komplet dokumentów prosimy o dostarczyć w ​ formie papierowej ​ na ​ dyżur​ .
Dyżury będą odbywać się w Sali EM27 w budynku B Wydziału Elektrotechniki i Automatyki politechniki Gdańskiej (ul. Jana Sobieskiego 7). Harmonogram dyżurów znajduje się poniżej.

Niezbędne dokumenty:
Potwierdzenia przelewu za ​ składki członkowskie ​ (dla nowych członków)
Potwierdzenie przelewu za ​ kurs
Wypełniony formularz zgłoszeniowy
Wypełnioną wg wzoru deklarację członkowską (dla nowych członków)
Podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych (ostatnia strona Karty Informacyjnej Kursu)
Podpisaną informację o zapoznaniu się z Kartą Informacyjną Kursu (ostatnia strona Karty Informacyjnej Kursu)

HARMONOGRAM DYŻURÓW
6.11 (wtorek): 9:00-11:00; 13:00-15:00
7.11 (środa): 9:00-11:00
8.11 (czwartek): 14:00-16:00
9.11 (piątek): 15:30-17:00

Uwaga! Od tej edycji jedyną metodą płatności jest przelew.

Informacje na temat harmonogramu kursu i płatności znajdują się w KARCIE INFORMACYJNEJ. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nią.

Dokumenty do pobrania:

Deklaracja SEP
Wzór deklaracji SEP
Formularz zgłoszeniowy
Karta informacyjna

Zjazd Studenckiej Rady SEP

27.10.2018 roku dwuosobowa delegacja w składzie: Joanna Żórawska i Wojciech Gaweł reprezentowała nasze Koło podczas pierwszego spotkania, w nowym roku akademickim, Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP w Warszawie.

Podczas spotkania został wyłoniony w drodze głosowania organizator Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka 2019 – Studenckie Koło SEP przy Politechnice Poznańskiej. Po obradach Rady odbył się wykład pt. „Czy puszka pandory się rozszczelniła? Krótka historia cyberprzestrzeni”, który poprowadził ppłk dr inż. Rafał Kasprzyk z Wojskowej Akademii Technicznej. Delegaci mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat wpływu cyfryzacji, internetu i mediów społecznościowych na podejmowanie decyzji, a w efekcie życie człowieka.

Pomorska Gala Energetyki

W związku z setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę Oddział Gdańsk Stowarzyszenia Elektryków Polskich postanowił włączyć się aktywnie w obchody poprzez organizację Pomorskiej Gali Energetyki, na której pragnięto upamiętnić wkład polskich energetyków i elektryków w odbudowę niepodległej ojczyzny. Gala odbyła się pod hasłem: “Energetycy dla Niepodległej”.
Największe branżowe obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości odbyły się 19.10.2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Filharmonia znajduje się nieopodal słynnego Żurawia oraz gdańskich spichlerzy. Symboliki temu miejscu dodaje fakt, iż budynek ten był niegdyś elektrownią inicjującą elektryfikację Gdańska, a obecnie jest centrum pomorskiej kultury.

Szczegółowy harmonogram Pomorskiej Gali Energetyki:

●  Konferencja Historyczna o tematyce elektroenergetycznej
– Ołowianka – koło zamachowe gdańskiej energetyki K. Świtlik
– Początki energii prosumenckiej w XIX w. w aspekcie działań elektryków na rzecz Niepodległej Polski Z. Filinger
– Alfons Hoffmann i Kazimierz Kopecki – pionierzy polskiej elektroenergetyki J. Marecki
– Wyłączniki wysokiego napięcia w stuleciu niepodległej Polski dr inż. P. Budziński, Siemens AG
– przerwa kawowa
– Odbudowa Rzeczpospolitej na Pomorzu poprzez elektryfikację J. Pirsztel
– Rozwój transportu zelektryfikowanego w Trójmieście i nie tylko J. Czucha, K. Karwowski, J. Skibicki
– 100 lat elektryki w polskim przemyśle okrętowym R. Białek, T. Piotrowski
– ZPUE S.A. – 30 lat innowacji J. Chilicki, ZPUE S.A.

● CZĘŚĆ GŁÓWNA Pomorskiej Gali Energetyki
– Uroczyste otwarcie Gali
Przemowy zaproszonych Gości
Apel Pamięci Energetyków
Wręczenie Nagród Branżowych
Występ artystyczny
Pamiątkowa fotografia
– Uroczysta Kolacja z udziałem Zespołu Muzycznego

Równolegle odbywała się wystawa upamiętniająca Energetyków zasłużonych w odbudowę
Rzeczypospolitej Polskiej oraz wystawa eksponatów elektroenergetycznych.Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć pod adresemhttps://gala.sep.gda.pl/
Film dostępny na : https://youtu.be/xu2cGADN9ZM

Warto wspomnieć, że wszystkie osoby, które były odpowiedzialne za przebieg tego wydarzenia organizowanego przez SEP Oddział Gdańsk to aktualni lub byli członkowie naszego koła. 

Na zdjęciu członkowie komitetu organizacyjnego Pomorskiej Gali Energetyki kolejno: Grzegorz Kuczkowski,
Przemysław Minkowski, Julia Solecka, Marcin Dobrzyński, Kamil Żeromski, Adam Orlikowski

 

 

Ambasadorzy Grupy GPEC działają na Politechnice

 

Od nowego roku akademickiego, Grupa GPEC będzie mieć dwóch Ambasadorów na gdańskiej Politechnice. To kolejna inicjatywa dedykowaną pomorskim studentom kierunków technicznych.

Grupa GPEC zakończyła rekrutację i wyłoniła dwóch ambasadorów, którzy będą łącznikiem pomiędzy firmą, a społecznością akademicką. Paweł i Jakub to studenci VII i IX semestru energetyki na Politechnice Gdańskiej, aktywni uczestnicy społeczności akademickiej.

– Wspólnie z Kubą będziemy tworzyć team Ambasadorów Grupy GPEC na naszej uczelni. Jako ambasador na PG postawiłem sobie za cel, aby pokazać studentom Grupę GPEC taką jaką jest – aby wysyłając CV wiedzieli, że jest to miejsce właśnie dla nich – podkreśla Paweł Dunajski, Ambasador na Politechnice.

Organizator programu podkreśla, że rola ambasadora daje wiele możliwość współpracy z doświadczonymi menedżerami, realizacji ciekawych projektów oraz zmierzenia się z odpowiedzialnymi zadaniami. Ambasadorzy będą aktywizować społeczność akademicką oraz zachęcać ich do udziału w inicjatywach organizowanych przez Grupę GPEC. To także szansa na odnalezienie się w nowej roli wśród kolegów i koleżanek z uczelni.

Zgłosiłem się do Programu Ambasador Grupy GPEC, ponieważ chciałbym promować działalności Grupy GPEC wśród studentów Politechniki Gdańskiej, ale także ofertę z której młodzi ludzie mogą skorzystać. Sam brałem udział w wakacyjnym stażu właśnie w GPEC więc jestem dobrym przykładem, że taka oferta jest – mówi Jakub Cywiński.

Ambasadorowie wybierani zostali na okres jednego roku i ich kadencja będzie trwać do 30.06.2019 r. Za współpracę będą miesięcznie wynagradzani finansowo. Chcąc skontaktować się z Ambasadorami Grupy GPEC na Politechnice Gdańskiej można pisać na ambasador@gpec.pl

Studenci z SK SEP PG najlepsi w Europie

Wręczenie dyplomów zwycięzcom IMC 2018. Na zdjęciu od lewej: Jacek Nowicki – Sekretarz Generalny SEP oraz Wiceprezydent EUREL w latach 2017-2018; Dr. Franz Hofbauer – Prezydent EUREL 2017-2018; Marcin Podlewski; Julia Solecka; Wojciech Gaweł; Katarzyna Sadłucka; Andreas Landwehr – Sekretarz Generalny EUREL 2017-2018

Czteroosobowy zespół z naszego koła zajął 1. miejsce w Europie w konkursie IMC – International Management Cup 2018 organizowanym przez EUREL (Convention of National Associations of Electrical Engineers of Europe)

IMC jest symulacją używaną w szkoleniach z zarządzania w firmie Siemens. Obejmuje wszystkie obszary zarządzania firmą, takie jak produkcję, zaopatrzenie, zarządzanie zasobami ludzkimi, pracę nad rozwojem, marketing, sprzedaż, inwestycje oraz dbałość o ekologię. Dodatkowo ważnymi elementami w symulacji były aspekty takie jak: cykl życia produktu, kompetencje pracowników, koszty produkcji, rozpoznawalność firmy czy ceny akcji.

Eliminacje krajowe do konkursu polegały na 6-tygodniowej rywalizacji z zespołami z całej Polski. Zespół z SK SEP PG zajął 1. miejsce w Polsce i został zaproszony na finał do Wiednia. W całym konkursie brały udział 24 zespoły z innych krajów członkowskich EUREL, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Rumunia, Słowenia czy Austria.

Podczas finału nasz kraj reprezentowali Katarzyna Sadłucka, Julia Solecka, Wojciech Gaweł oraz Marcin Podlewski – członkowie Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej.

Finał w Austrii odbywał się w dniach 12-14 września 2018 r. i składał się z 5 rund, które miały miejsce na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu oraz w siedzibie OVE (Austrian Electrotechnical Association).

Wyniki z ostatniej rundy:


Ostateczne wyniki rywalizacji europejskiej:

  1. miejsce – Polska (Company 4)
  2. miejsce – Niemcy (Company 3)
  3. miejsce – Rumunia (Company 1)

Serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy finału EUREL IMC 2018

 

Zostań ambasadorem – wystartowały poszukiwania Ambasadorów Grupy GPEC

Grupa GPEC rusza z kolejną inicjatywą dedykowaną pomorskim studentom kierunków technicznych. Po zakończeniu naboru do programu stażowego oraz uruchomieniu II edycji programu stypendialnego, rusza AMBASADOR Grupy GPEC. Jesteś studentem i lubisz nowe wyzwania? Zgłoś się!

Grupa GPEC powoła co najmniej dwóch ambasadorów na uczelniach wyższych w Trójmieście. Będą oni łącznikiem pomiędzy światem biznesu, a społecznością akademicką. To szczególnie istotne, bo przedsiębiorstwo prowadzi od lat z sukcesami współpracę z Politechniką Gdańską oraz poszukuje wspólnych projektów dla przyszłych inżynierów.

Szukamy ludzi ciekawych świata, zaangażowanych, z iskrą w oku.  – wyjaśnia Grzegorz Blachowski, kierownik działu PR Grupy GPEC  –  Rola ambasadora daje możliwość współpracy z doświadczonymi menedżerami, zmierzenia się z odpowiedzialnymi zadaniami, naukę z zarządzania projektami. To także szansa na odnalezienie się w nowej roli wśród kolegów i koleżanek z uczelni.

Ambasadorami mogą zostać studenci II, III lub IV roku studiów dziennych. Zgłaszać swoje kandydatury można do 30.06.2018 r, a wybór nastąpi we wrześniu br. tak, aby pozyskane osoby mogły rozpocząć działania od początku nowego roku akademickiego. Ambasadorowie będą wybierani na okres jednego roku, a za współpracę będą miesięcznie wynagradzani finansowo.

Młodzi reprezentanci Grupy GPEC będą mieli szansę stać się liderami opinii. To oni będą aktywizować swoich kolegów i koleżanki oraz przekonywać ich do udziału w inicjatywach organizowanych przez Grupę GPEC – Ambasador jest o wiele bardziej przekonujący niż plakat czy ulotka. Sam jest studentem i dobrze zna potrzeby tej grupy, dlatego często przychodzi do nas ze świetnymi pomysłami, adekwatnymi do oczekiwań i potrzeb młodych ludzi – komentuje Grzegorz Blachowski.

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać do firmy swoje CV oraz prezentację na wskazany przez Grupę GPEC temat: Jakie działania chciałbyś zrealizować, aby promować Grupę GPEC w swojej społeczności akademickiej, na adres pg@gpec.pl

Zgłaszać się można do 30.06.2018 r.